Post Single Page
Znáte kerblík? Aneb jaké bylinky se nejlépe hodí k masu

spravce

In Recepty Posted

Pokud znáte vlastnosti jednotlivých aromatických látek a správně je používáte, mohou bylinky a maso tvořit vysněnou kombinaci. Proto jsme shrnuli nejdůležitější bylinky k masu a vysvětlili jejich konkrétní přednosti i správné použití.

Rozmarýn

Každý, kdo často vaří metodou sous-vide, zná obrázky masa uzavřeného v plastových sáčcích s rozmarýnem a vloženého do vodní lázně. Dělá se to jak z chuťových, tak z estetických důvodů. Rozmarýn není jen pěkný dekorativní prvek – poskytuje mnoho esenciálních olejů, které můžete použít k tomu, abyste masu dodali výrazný středomořský nádech. V kombinaci s jehněčím nebo drůbežím masem jeho chuť vynikne dokonale. Bylina se konzumuje jen zřídka a obvykle se po vaření odstraňuje. Jako báječný vedlejší efekt na grilu uvolňuje lehce zuhelnatělý rozmarýn jemné aroma, které přenáší na maso lehký kouřový nádech.

Tymián

Tymián dokáže pokrm opravdu poznamenat, proto ho používejte střídmě. Několik jemně nasekaných lístků obohatí středomořské marinády. Dobrým způsobem, jak „dávkovat“ éterické oleje obsažené v tymiánu, je opakovaně potřít grilované jídlo snítkou tymiánu. Větvičku můžete použít také jako štětec na marinádu a zabít tak dvě mouchy jednou ranou.

Pažitka

Maso a cibule spolu skvěle ladí, což dokonale dokazuje tento věčně oblíbený pokrm: smažené hovězí maso s cibulí v omáčce. Cibulové tóny vytvářejí pocit grilování a v kombinaci s masem dodávají další „umami“. Pažitka se skvěle hodí pro zprostředkování jemné cibulové vůně a chuti – je mnohem jemnější než ostrá chuť čerstvě nakrájené cibule. Vždy platí, že pažitka se nemusí tepelně upravovat, aby se rozvinula její chuť. Stačí ji po přípravě masa posypat na kolečka. Čím jemněji je nakrájená, tím lépe.

Šalvěj

Šalvěj je středomořská klasika používaná v saltimbocce – kde ukazuje, jak dobře se dá kombinovat s výraznými masovými tóny. Při tradičním způsobu saltimbocca se balí do masa společně se šunkou, skvělá je však i smažená jako příloha. Tím sice trochu ztrácí na intenzitě, ale to není na škodu. Po osmažení v tuku vám zůstane křupavý lístek šalvěje, který má stále dost síly na to, aby vylepšil řez masa, ale už ho nedokáže přebít. Tato křupavá šalvěj v kombinaci s křehkým masem také přispívá k zajímavé souhře textur.

Vyzkoušet můžete i Kerblík (francouzská petržel)

Díky svému jemnému anýzovému nádechu je kerblík bylinkou, která může masu dodat velmi zvláštní odstín. Zejména u libových, velmi jemných mas, jako je kuřecí nebo vepřová panenka, může lístek kerblíku dodat finální nádech rafinovanosti. Navíc díky mnoha rozvětvením ve struktuře listů vypadá kerblík na každém talíři mnohem lépe než klasická dekorativní bylina, petržel. Další výhodou je, že tenké listy kerblíku lze snadno žvýkat vcelku.

Ještě nemáte svůj OUTDOORCHEF? Vybírejte nejen z plynových verzí zde.

Přejeme vám dobrou chuť!

#grilujemejinak